Aktuelt foredrag 2020

‘Vi var Folket’, møde med Østeuropæere 30 år efter murens fald’ er et aktuelt foredrag, som Anne Haubek og Thomas Ubbesen holder sammen på baggrund af en lang rejse gennem 15 postkommunistiske lande i vinteren 2018/2019.

Nedenfor en liste over foredrag, som løbende opdateres.
Skriv eller ring venligst for yderligere information om foredragene og muligheden for at booke det.


2020 – Foredragsliste – (opdateres løbende)

15.1 – Store Heddinge, biblioteket kl 19 (UDSOLGT)
21.1 – Randers, Skt Mortens Kirke
22.1 – Ringkøbing Gymnasium
29.1 – Aalborg – Folkekirkens Hus
3.2 – Hadsten, Kulturhuset Sløjfen kl 19.30
13.2 – Roskilde, biblioteket 19.15 (UDSOLGT)
18.2 – Ballerup, AOF, Magleparken 5, kl 10-12.
20.2 – Ballerup, AOF, Magleparken 5, kl 10-12
24.2 – Nibe – Lundbæk Landbrugsskole kl 19
25.2 – Aalborg, AOF, Sebbersundvej 2, kl 19
27.2 – Fjerritslev, Biblioteket kl 19
4.3 – Odense, FOF, Vindegade, kl 19
 11.3 – Odder, Sognekirken, kl 19.30
12.3 – Hårlev, Mødestedet, Bredgade 1, kl.19.30
13.3 – Odense, FOF, Schacksgade 39, kl 9.30.
16.3 – Store Heddinge, Stevnshøjvej 99, kl 14.
16.3 – Store Heddinge, kl 20 (sted kommer)
19.3 – Faxe Museum, Rådhusvej 2, kl.19.30.
10.5 – Aalborg, Skråen, kl 14
19.5 – Holte, Mariehøj Kulturcenter kl. 14
20.5 – Randers, Assetoft, Sognehuset kl.10.30
8.6 – Haslev, LOF Sommerhøjskole, folkebiblioteket, kl 13
8.9 – Silkeborg, Sognegård, Balle kirkevej 162, kl.10
16.9 – Sønderborg, AOF, Grundtvigs Allé 100, kl.19
21.9 – Thisted, Kirkecenter, Vestergade 10,
22.9 – Frederikshavn bibliotek
24.9 – Struer (tid og sted kommer)
6.10 – Horsens (tid og sted kommer)
19.10 – Nykøbing F, Kulturforsyningen, kl. 10
20.10 – Haslev, biblioteket, kl. 10
21.10 – Nørager, sognehuset i Haverslev, kl.10
22.10 – Vordingborg, Kulturarkaden, kl. 10

FOREDRAG 2019

11.9 – Birkerød, Hovedbiblioteket, kl. 19
16.9 – Gladsaxe, Hovedbiblioteket, kl. 19
19.9 – Gentofte, Garderhøjfortet, kl. 18.30.
24.9 – Randers, Kristrup Højskoleforening, kl. 10.30
25.9 – Korsør, FOF Aktivitetscenteret, kl. 13.30
1.10 – Næstved, FOF, biblioteket, kl. 14.30
3.10- Aarhus, FOF, Dokk1, kl. 19
4.10 – Aarhus, FOF Kulturhøjskole, kl. 9.30
6.10 – Bøstrup, Langeland, Møllehavehuset, kl. 15
9.10 – København, Tranquebar, Borgergade, kl. 19
22.10 – Slagelse, FOF, Midgård, kl. 13
22.10 – St. Merløse, St Tåstrup Kirke, kl. 19
23.10 – Slagelse, Gimlinge Kirke, kl. 19
29.10 – St. Heddinge, Stevns Bibliotek, kl. 19
1.11 – Hurup, biblioteket, kl 15
4.11 – Vejle, Biblioteket, kl. 19
7.11 – Virum Gymnasium, k.l 15
7.11 – København DEO, Vesterbrogade 60A, kl. 17
7.11 – København, FOF, Fiolstræde 44, kl. 19.30
11.11 – Ebeltoft, Folkeuniversitetet, kl. 19
12.11 – Espergærde, Biblioteket, kl. 18
14.11 – Ordrup Gymnasium
19.11 – Brønderslev, FOF, kl. 10
19.11 – Skagen, FOF, kl 15
20.11 – Sæby, FOF, kl. 9.30
20.11 – Hjørring, FOF, kl. 15
21.11 – Hjørring, FOF, kl. 10
21.11 – Vrå, FOF, kl. 15
22.11- Frederikshavn, FOF, kl. 9.30
11.12 – Greve, Portalen, kl. 14.